Перейти до основного контенту

Картки Домана. З якого віку ?

Багато мам знають, наскільки корисними для дітей можуть бути картки. Різні методики раннього розвитку використовують флеш картки, але найбільше відомі картки методики Глена Домана. Картки Домана – це картки за допомогою яких можна навчити дитину рахувати, читати, можна вивчити все, що побажаєте!

Саме Глен Доман, першим доніс до більшості батьків ідею, що діти до трьох років мають вражаючу здатність запам’ятовувати деталі з фотографічною точністю – «фотографувати» зображення за 1-2 секунди.

Але незважаючи на те, що цьому твердженню понад півстоліття, воно не зовсім відповідає загальновизнаним знанням про розвиток дітей і викликає багато питань: З якого віку можна займатися з дитиною? І які саме картки обирати у конкретному віці?

Незважаючи на позитивні відгуки та приголомшливі результати, які демонструють малюки, складно звикнутися з думкою, що немовля першого року життя, не вміючи розмовляти, вже може навчатися. Так, дитина не може говорити, але вона буквально вбирає все, що відбувається довкола. І абсолютно логічно батькам допомогти пізнавати цей світ у період, коли малюк ще не може самостійно його досліджувати.

Як тільки дитина почне стежити очима за переміщенням предметів, вона готова почати вчитися всьому, що ви їй запропонуєте.

Звичайно це «навчання» абсолютно не схоже на звичні заняття. Урок триває 1-2 хвилини, якщо малюк вередує або нудьгує, – «урок» відкладається. Жодних тестувань та перевірок «учня»  небажано.

І матеріал (картки) потрібно ретельно підбирати за віком (особливо в перший рік).

1. Картки Домана у перші місяці життя

Які кольори переважають зазвичай у дитячих? Пастельні! І це докорінно невірно, хоча вважається що вони благотворно, заспокійливо діють на немовлят.

Старанно підібрані: рожеві, бежеві або блакитні тони, немовля ще довго не зможе помітити. Проте малюкам необхідні об’єкти для розвитку зорової системи. При народженні немовлята не можуть розрізняти людей або предмети, але їх дуже приваблюють обличчя, чорно-білі контрастні зображення і фігури, що рухаються.

Як же мають виглядати картки, щоб вони зацікавили малюка у перші тижні життя? Малюка, який лише на кілька хвилин відволікається від сну та годування?

Заняття в перші три місяці життя рекомендується проводити з чорно-білими картками з простими візерунками та формами:

Чорно-білі висококонтрастні картки

Висококонтрастні картки – важливий елемент перших місяців життя дитини. Зір малюка, розвивається останнім серед усіх органів чуття і висококонтрастні картки, створені для розвитку зору дитини. Саме чітка форма і контрастність дозволяють легше сфокусувати погляд на об’єкті, що розглядається.

Також вони дозволяють підтримувати розвиток концентрації уваги вашої дитини з перших тижнів та місяців, що дуже важливо, враховуючи дедалі частіші випадки  складнощів з концентрацією у дітей.

Як займатися чорно-білими картками?

У перші місяці зір дитини не сформовано, і бачать немовлята на відстані не більше витягнутої руки.

Тому розташовувати картки необхідно на відстані 20-30 см. Їх можна демонструвати малюку або просто розмістити в ліжечку або манежі і періодично міняти.

Починайте показ із найпростіших форм, поступово ускладнюючи.

Для перших занять з висококонтрастними картками, їх можно розміщувати в кроватці або в манежі

2.  Картки Домана від  4 місяців

У цьому віці, ви  можете продовжувати показувати висококонтрастні картки, але вже можна додати набір наступного етапу – з елементами базових кольорів. Оскільки вже на третьому місяці дитина починає розрізняти червоний колір, потім – жовтий, синій. І скоро – всі базові кольори та навіть пастельні.

Висококонтрастні чорно-білі картки з елементами базових кольорів

За бажанням, ви можете додатково  з 4-6 місяців розпочати освоєння математичної програми Домана: Заняття з картками – крапками. Це перший етап математичної програми Домана – освоєння поняття кількості.

Другий крок – математичні картки-крапки

Доман стверджував, що якщо регулярно проводити такі заняття, дитина зможе визначати не перераховуючи будь-яку кількість. А в майбутньому діти зможуть легко виконувати арифметичні дії з великими числами.

“Заняття” займають зовсім небагато часу, але з огляду на вікові особливості, дуже важливо щоб малюк виспався, був ситий та в гарному настрої. Сама демонстрація картки має тривати стільки, скільки ви вимовляєте число: “Це три” або “Це п’ять”. Перший час вам не потрібно ніяких пояснень. На початку заняття ви показуєте 5 карток поспіль (від 1 до 5) і  це займе це у вас не більше 3 хвилин.

У другий день показуйте картки 3 рази. Але стежте за настроєм. Найголовніше: ніколи не давайте дитині нудьгувати. З затягнутими заняттями дитина  можє засумувати.

3. Картки Домана від 6 місяців

У другому півріччі діти зазвичай вже готові сприймати усі кольори.
Настав час занять із висококонтрастними картками третього етапу – кольоровими.
А після цього вже  можна приступати до занять із картками з фактами. Так званими бітами інтелекту. Але у  цьому віці картки повинні бути великими (16,5 на 19,5 см).

Висококонтрастні кольорові картки від 6 місяців

Спочатку вибирайте основні базові теми цікаві дитині: тварини, транспорт, овочі і фрукти, форми і кольори.

Подарунковий набор карток Домана “Моя Перша валіза”

Пізніше, можна розширити тематику: Транспорт, Дерева, Комахи, Пам’ятки світу, Природа, Шедеври художників і т.п.

Дитині треба швидко показувати картки повідомляючи при цьому факти про об’єкти, зображені на них. Спочатку ви говорите, наприклад: “Це дерево – сосна”.
Пізніше можна говорити просто: “Сосна”.

Незважаючи на значну кількість карток, багато часу заняття не займають, так як демонструвати картки треба 1-2 секунди.

Рекомендований час початку занять – 4-6 місяців, але це зовсім не означає, що якщо дитині виповнився рік, ви запізнилися.

Ефективними заняття будуть і в рік, і в два, і в три …. Просто після трьох років у малюка з’являться свої справи і вам доведеться докласти більше зусиль.

Картки Домана після року

Незважаючи на хибні висновки, що читанням за методикою Домана треба займатися з народження, сам Доман стверджував, що найкраща пора для початку занять – один рік.

Картки Домана для навчання читанню

Першим кроком в навчанні читання за методом Домана уміння читати 15-20 слів. Після того як дитина навчиться читати ці слова, вона  прогресуватиме далі,
розширюючи свій словниковий запас.

 • Картки з фактами

Після року кількість наборів, доступних дитині збільшується. Ви можете продовжувати займатися з великими картками (16,5 на 19,5 см).
Але так як після року, зір дитини вже дозволяє займатися і з міні картками (8 на 10 см), то можна сміливо додавати їх до занять. В результаті – кількість тем значно розширюється.

Набір міні карток Домана “Фрукти”

 • Вивчення іноземних мов з картками Домана

Саме у віці біля року і рекомендується розпочинати вивчення іноземних мов. Практика показує, що займатися з малюками краще всього тоді, коли вони починають говорити  рідною мовою. Перші слова, сказані дитиною можуть бути сигналом для старту такого навчання.

Двомовні картки Домана – двосторонні. З одного боку зображення з підписом  іноземною мовою (англійською, французькою, німецькою) з транскрипцією, на зворотному – фото з підписом  рідною мовою (українською або російською).

Маленька валіза англо-українських карток Домана

Насамкінець, хочеться навести цитату з книги Гленна Домана “Гармонійний розвиток дитини”:

“Природа створила свій найчудовіше відкриття – людський мозок – таким чином, що протягом первиx шести років життя він поглинає інформацію з разючою швидкістю. В ці роки дитина власне є накопичувачем інформації, яка стане в нагоді йому впродовж всього життя, а розміри цього«накопичувача» ми собі ледь уявляємо.

Ця інформація слугуватиме основою для інших знань, котрі  зростатимуть протягом всього життя. Те, чим ми не користуємося, ми втрачаємо. І це настільки зрозуміло, що не потребує додаткових пояснень.

Знання про те, що мозок росте завдяки його використанню протягом перших шести років життя і що ми можемо вплинути на це зростання, просто безцінне. ”

* При використанні матеріалів посилання на сайт є обов’язковим.

7 коментарів

 1. Андрій

  А чи є великі картки з англійської мови?

  1. Картки Домана

   Добрий день!
   Так! У нас є декілька великих карток розміром 16 на 13 см. англійською.
   Нижче посилання на ці товари.
   PETS AND FARM ANIMALS
   FRUITS
   WILD ANIMALS

 2. Nata

  а якій розмір карток оптимальний для дітей 2-3 місяців ?

  1. Картки Домана

   Добрий день! Для такого віку картки повинні бути великими, на маленьку картинку малюк не зреагує.
   З нашого досвіду розміри карток мають бути приблизно від 14 до 22 см.

   1. Nata

    Дякую за швидку відповідь!

 3. Оксана

  Посоветуйте, пожалуйста набор английских карточек для 2х летнего ребенка. Заранее спасибо!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 + 1 =

Кошик