Перейти до основного контенту
Преимущества и недостатки Методики Домана

Що дають картки Домана? Плюси і мінуси Методики Домана

На жаль, нічого бездоганного у світі немає. Абсолютно все має свої плюси та мінуси. Причому те, що для одного здається перевагою, для іншого – суттєвий недолік. Щодо методик раннього розвитку, то тут ведуться битви, які взагалі не мають переможців.

Однієї відповіді, однієї методики, що підходить всім дітям, не існує. Ніякі дослідження не допоможуть знайти  вам відповіді, яка програма підійде вашому малюку. У цьому питанні тільки мати може вирішити, що для її дитини краще.

Якщо ви вже зацікавилися методикою Гленна Домана, ми допоможемо вам розглянути докладніше переваги та недоліки системи, розвіємо деякі міфи та упередження, щоб заняття були легкими та максимально ефективними.

Методика Глена Домана

Діти – дослідники за своєю природою. З народження вони націлені на пізнання навколишнього світу. І завдання батьків – у потрібний момент, надати необхідну дитині інформацію, розвиваючи природну допитливість та інтерес до всього нового. Саме це має на увазі методика Гленна Домана. Методика, яка передбачає «заняття» з малюком удома та буквально від народження. Робота з дитиною передбачає систематичні ігри-заняття, у ході яких дорослий показує малюку флеш-картки, одночасно читаючи їх. Картки мають певні розміри, шрифти, тощо – все адаптовано до можливостей сприйняття дитини раннього віку. Цікаво? Дуже! Але чи не зарано?

Якщо ви раніше нічого про методику не читали, то насамперед, вам краще почати зі статі “Методика Глена Домана”. Якщо базові положеня ви вже знаєте, то почнемо з’ясовувати:

Як визначитися чи підходить ця методика і вам, і малюкові? Як знайти  рішення, якщо навіть думки педагогів та психологів відрізняються?

Давайте розглянемо головні переваги та недоліки, що приписуються методиці Домана.

Плюси методики:

Спочатку – про гарне, про переваги. Розглянемо чому методика, створена понад півстоліття тому, досі така популярна.

1. Ранній вік початку занять

Займаючись з малюком у перші місяці життя, ви створите міцний фундамент для успіху та щастя вашої дитини надалі.

При цьому ви максимально використовуєте найпродуктивніший час. Заняття за методикою проводяться в період розвитку, коли малюк вбирає інформацію, як губка і здатний набувати знань без зусиль. Це дає малюкам найкращу можливість розвинути фізіологічну конституцію, витривалість та інтелектуальні навички, щоб бути на висоті у нашому складному світі.

Більше того, займаючись з ранніх років, а точніше місяців, дитина звикає вчитися з радістю. Навчання йому стає природною, цікавою частиною життя.

Також заняття з методики – відмінне тренування пам’яті дитини.

Діти, виховані за методикою Домана, легше зосереджуються і можуть сконцентруватися на виконанні одного виду діяльності. Вони також стають більш спостережливими.

2. Заняття стимулюють зоровий розвиток

У разі роботи з картками Домана відбувається зорова стимуляція.

Адже зір грає одну з провідних ролей у розвитку дитини. Новостворені нейронні зв’язки у разі регулярної стимуляції зберігаються та вдосконалюються, а у разі рідкісної стимуляції чи бездіяльності – атрофуються та зникають. Дослідження показують, що повне формування зорової функції впливає на темпи та рівень когнітивного, а також моторного розвитку дитини.

3. Заняття займає мінімум часу

Незважаючи на те, що заняття проводяться декілька разів на день, вони повинні бути короткими.

Демонстрація однієї картки займає 1-2 секунди. Для немовлят показ карток не повинен займати більше 15 хвилин на день. Навіть з урахуванням підготовки до занять, цей час можна знайти навіть у складний для мами перший рік життя малюка.

3. Заняття проводяться у звичній обстановці – вдома

Заняття в комфортній домашній обстановці проводять найважливіші для малюків люди – батьки.

Вони не просто подають інформацію. Вони мають найважливішу перевагу – мають змогу  спостерігати за своїми дітьми день у день, і просто  відчувають їх настрої, інтереси та бажання. Ще одна перевага, -завдяки таким заняттям, поглиблюється зв’язок між дитиною та мамою – вони разом, у цікавій грі, проводять час і це приносить не лише користь, а й радість малюкам.

4. Заняття не вимагають жорсткого плану та розкладу

У вас немає чітких часових рамок – ви можете займатися у зручному для вас ритмі. У вдалі дні, буде легко знайти моменти, коли і ви, і малюк у гарному настрої. А в не дуже зручний день, можна і відпочити – не показувати картки зовсім. І це не спрощення програми занять – все це багато разів згадувалося самим автором методики.

5. Методика фокусується на позитиві – грі та не вимагає тестування

Програма Гленна Домана є індивідуальною для кожної дитини. Усі теми підбираються відповідно до інтересів малюків. Хто ж відмовиться вчитися улюбленим речам і без іспитів?

Мінуси методики:

1. Перший рік життя – не найкращий час для початку навчання

Найбільш поширена критика стосується віку початку занять за методом Домана. Противники методу вважають, що заняття від народження нефізіологічні.

Безперечно, – відсутність логіки, здорового глузду та інтенсивне навчання без огляду на бажання малюка може виснажити маму та завдати шкоди малюку.

Але в той же час, не викликає сумнівів, що заняття,  з люблячими батьками, які прислухаються до побажань і настроїв малюка, просто не можуть заподіяти зло – навіть у перші місяці життя.

2. Дитині під час занять відводиться пасивна роль

Не всім батькам подобається “завантаження” мозку дитини “бітами інтелекту”. Методику Гленна Домана іноді звинувачують у тому, що дитину “завантажують” інформацією, як комп’ютер, механічно. При цьому вона нібито не аналізує інформацію, не здатна робити висновки, не розвивається фізично. Насправді це докорінно не так.

©”Людський мозок – це найдосконаліший комп’ютер і він підпорядковується тим самим правилам: чим більше фактів йому відомо, тим більше висновків він зможе з них отримати. Якщо ж ці факти не просто розрізнені, але якось пов’язані між собою, кількість висновків може бути майже нескінченною.” Глен Доман “Гармонійний розвиток дитини”.
Наведемо приклад. Картки з фактами – енциклопедичні картки чи біти інтелекту – поділяються на категорії, що дозволяє дитині узагальнювати знання та співвідносити одну категорію з іншою. Малюк виявляє подібності та відмінності між представниками даної категорії та робить висновки. Класифікація дозволяє зробивши висновки, сформулювати правила, що створюють нові нейронні зв’язки.
Поєднання фактів – розвиває логічне мислення: систематизує знання і полегшує запам’ятовування, розвиває пізнавальні здібності, засновані на асоціаціях.

По-друге, робота з картками, це лише частина програми розвитку гармонійної дитини Глена Домана. Є ще програма фізичного, музичного розвитку. Ніхто не скасовує ігри, казки та колискові перед сном. Глен Доман постійно наголошував на важливості індивідуального підходу: Ви самі складаєте програму занять і тільки від вас залежить, чим саме вона буде наповнена

3. Заняття проводять нефахівці – батьки

Деяким батькам здається правильнішим довірити розвиток дитини професіоналам – педагогам, психологам.

Але няньки, дитячі садки, школи, – це лише один із сценаріїв життя вашої дитини.

На жаль (чи на щастя) інструкцій щодо розвитку дитини при народженні нам не видають. Немає загальних рекомендацій і одного правильного шляху, а розвиток вашого малюка настільки важливий, що не можна довіряти його чужим випадковим людям. Батьки навіть без спеціальної освіти у такому ніжному віці можуть зробити набагато більше не перевантажуючи, спираючись на свою інтуїцію та спостереження за малюком. Невипадково, авторами деяких методик раннього розвитку були батьки зовсім різних професій.

Головне, що вимагатиме від вас ця методика – організованість та послідовність.

Гарна новина в тому, що вам не треба поспішати, не потрібно слідувати догмам. Методика Домана – це навчання без стресу, навчання яке зближує малюка з батьками.

*При копіюванні матеріалів посилання на сайт обов’язкове.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 57 = 63

Кошик