Перейти до основного контенту

Методика раннього фізичного розвитку Глена Домана

Ранній розвиток дитини зазвичай має на увазі розвиток інтелектуальний. Так, методика раннього розвитку Глена Домана у багатьох асоціюється з картками, з навчанням читанню майже з пелюшок. Але ці заняття – це лише частина методики. Широко відома саме частина методики для інтелектуального розвитку.

Так вийшло, що інші програми методики не такі відомі. А методика раннього розвитку Домана – це система різнобічного гармонійного розвитку дитини, що включає ще і фізичний, і музичний розвиток.

Знаєте ви, що саме Гленн Доман, засновник Інституту розвитку людського потенціалу (IAHP), автор безлічі популярних книг, в тому числі книги «Як забезпечити фізичну перевагу вашої дитини» (How To Teach Your Baby To Be Physically Superb), вказав на першочерговість фізичного розвитку в перші місяці життя?

У цій дивовижній книзі розповідається, як крок за кроком, з перших днів життя дитини можна займатися фізичним розвитком малюка. Докладно описані етапи фізичного розвитку дитини від народження до 6 років. Автор чітко описує кожен етап, показує, як створити середовище, яке дозволить вашій дитині займатися із задоволенням та легкістю, детально описує вправи та ігри. Фотографії, ілюстрації, таблиці та схеми – книга відповість на всі ваші питання про фізичний розвиток.
Ми ж хочемо звернути вашу увагу на найцікавіші (на наш погляд) моменти та особливості системи фізичного розвитку за Гленом Доманом.
Найголовніше – надання можливості вільно рухатися з перших днів життя. Заохочення та сприяння ранньої мобільності, надає прямий вплив на зір, мовлення, інтелектуальний розвиток та звичайно ж загальний стан здоров’я.

Саме взаємозв’язок ранньої рухової активності з рівнем інтелектуального розвитку малюка – основа системи. Причому Доман наголошував не на спорті, конкуренції та перемозі, а на розвитку індивідуальної, щоденної конкуренції із самим собою, на перемозі над собою.
Також він вважав, що для занять за його системою немає протипоказань, оскільки спочатку ця програма розроблялася для хворих діток.

Навички можуть розвиватися через повзання, ходьбу, біг, підтягування або за допомогою інших занять, головне для розвитку мозку – систематичність, постійні вправи та ніякого примусу!

Основне завдання батьків – забезпечити ідеальне середовище для занять та регулярність занять.
Насамперед, хочемо відзначити, що дуже важливо звести до мінімуму використання ходунків, колясок, манежів. Всі ці пристрої обмежують активність малюка, перешкоджають руху, а отже – розвитку. Для заохочення рухової активності також необхідно відмовитися від сповивання дитини. Ці всы обмеження  були вигадані не задля дитини, а для зручності батьків.

При можливості замініть коляску рюкзаком. Ерго-рюкзаки –  набагато краще колясок, так як дають деяку свободу малюку.
А тепер давайте подивимося на різні види активності особливо важливі у розвитку моторних навичок вашої дитини:

1.Дитячий масаж (з перших днів)

Якщо ви вважаєте дитячий масаж модною новинкою, то ви сильно помиляєтесь. У багатьох країнах Азії, дитячий масаж вже багато століть, входить до щоденної рутини догляду за немовлятами. І лише наприкінці минулого тисячоліття, Infant Massage прийшов на Захід.
У чому користь масажу? Перелік фізичної, емоційної переваги і для батьків, і для  дитини великий. Але ось найважливіші плюси:

  • Масаж сприяє соціальному, емоційному та когнітивному розвитку
  • Масаж допомагає матері впоратися з післяпологовою депресією та тривожністю
  • Масаж стимулює вироблення окситоцину, що сприяє полегшенню при коліках та прорізуванні зубів
  • Масаж сприяє розслабленню малюка і, отже, поліпшенню сну
  • Масаж зменшує газоутворення та допомагає травленню

І звичайно масаж не обов’язково повинен проводитися масажистом і не обов’язково окремим сеансом. Ви можете додати різні погладжуючі рухи, масаж животика, ніжок у щоденну рутину: після ванни, при зміні підгузка, при годуванні або  під час плачу малюка.

2.Повзання

Для раннього розвитку малюків, повзання має дуже важливе значення. Звичайно всі ми знаємо безліч дітей, які не повзали, а одразу «пішли» і «усе чудово». Все це так, але краще не пропускати і не скорочувати цей етап.

Доман стверджував, що діти, які пропустили цей етап, згодом важче освоюють читання та письмо і можуть страждати від проблем з мовленням.

Тому хоч не всі немовлята, які менше повзають, стикаються з труднощами в подальшому житті, рекомендуємо всеж заохочувати своїх дітей повзати. Є прості способи досягти цього, наприклад, частіше класти їх на живіт або грати в ігри, які вимагають переміщення з одного місця до іншого.

Повзання починається у період від 6 до 10 місяців. Але перший крок на цьому шляху – щоденне викладання малюка на животик. Гленн Доман рекомендував 4 години неспання проводити в положенні на животі. Не всім дітям комфортно в такому положенні, але якщо ви дослухаєтесь до рекомендацій Домана, та подолаєте важкий початковий період, – ви побачите, що дитина віддає перевагу цьому положенню.
Положення на животі стимулює розвиток моторних навичок і м’язового тонусу вашої дитини. Згодом ваша дитина інстинктивно підніматиме голову (розвиваючи м’язи шиї), упиратиметься ручками (розвиваючи м’язи рук і грудей) і відштовхуватиметься від підлоги ніжками (розвиваючи м’язи ніг та стегон).

Заохочувати повзання Глен Доман рекомендує щодня протягом 6 місяців.
Для допомоги малюкові ви можете спочатку підставляти руки під п’ятки. Заохочувати повзання можна також розташовуючи  улюблені іграшки на деякій відстані від малюка.

3.Ходьба

Ходити малюк починає зазвичай у період від 10 до 18 місяців. Не хвилюйтеся, якщо до року ваша дитина не ходить. Якщо згадати про зв’язок повзання та розвитку мови – можливо, це навіть добре!
Може здатися неймовірним, але Глен Доман, стверджував, що повзання дітей, які вже освоїли ходьбу, може поліпшити їхнє мовлення. Щоправда в цьому випадку для заохочення повзання, батькам швидше за все доведеться повзати разом із малюком.

Перші самостійні кроки – подія, на яку батьки чекають з нетерпінням з перших днів.

Ви можете підготуватися до цієї визначної події:

  • По-перше, вам знадобляться не ходунки, а регулярна розминка, гімнастика та масаж – для зміцнення  м’язів спини та ніг дитини
  • В очікуванні перших кроків, продумайте захист для меблів та приберіть із зони досяжності дитини всі небезпечні, крихкі та цінні предмети
  • Заохочуйте малюка ходити, підзиваючи його

Часто діти підводяться, ще не підозрюючи, як їм повернутися в положення сидячи, тому не дивуйтеся, якщо почуєте крики про допомогу. Добре було б не чекаючи такої ситуації навчити малюка акуратно самостійно сідати.

На етапі вставання на ніжки та ходіння вздовж меблів, для розвитку рівноваги та координації, бажано щоб малюк був босоніж.

Якщо малюк упав – не лякайте його своїм страхом. Падіння – природні та необхідні елементи навчання ходьбі. Дитина має навчитися “м’яко” падати.

4.Рухи для стимуляції вестибулярного апарату

Стимулювання вестибулярного апарату за допомогою приємних вправ – це не тільки веселе проведення часу, але й важлива частина розвитку вашої дитини. Похитування, обертання, танці і т.п. — ці заняття допомагають покращити баланс, координацію та просторове сприйняття.

  • Похитування. Новонародженого малюка ви можете качати в колисці або розгойдуватися вперед-назад, тримаючи його на руках і сидячи на краю ліжка. Після того як малюк почне впевнено тримати голівку, можна взяти його за тулуб пахви, обличчям до вас і міцно утримуючи підняти кілька разів вгору-вниз, а потім вліво-вправо. Малюку також напевно сподобається, якщо уклавши його на ковдру, батьки візьмуть краї ковдри і почнуть розгойдувати малюка
  • Обертання, перевертання вниз головою. Ці вправи можна робити спочатку протягом 5 секунд, потім у міру звикання збільшувати час. Не забувайте, що ці вправи не можна робити після їжі. Переконайтеся, що навколо достатньо місця і що у вас не паморочиться в голові і ви самі зберігаєте рівновагу. Спочатку батькам бажано для підстрахування робити це вдвох
  • Використовуючи хапальний рефлекс немовляти, запропонуйте дитині свої великі пальці для захоплення. Поступово, згодом вправу ускладнюйте. Пізніше можна пропонувати відшліфовану гладку планку, потім – заняття на турніку. Всі ці «виси» на першому році життя – підготовка до «брахіації» – «ходіння» на руках горизонтальними сходами. Діти, що підросли, із задоволенням переміщатимуться, як гіббони, на спортивних майданчиках. Ці заняття просто надзвичайно важливі для дітей. І важливі не тільки для координації рухів та загальної моторики – вони покращують дихання, оскільки допомагають збільшити ємність легень. Вони покращують забезпечення мозку киснем і, отже, сприяють інтелектуальному розвитку.

5. Плавання

Плавання – чудовий спосіб для розвитку абсолютно всіх груп м’язів при мінімальному навантаженні на хребет. По-друге – це важливий життєвий навик.

Особливо важливо плавання для недоношених дітей, адже воно допомагає їм наздогнати в розвитку своїх однолітків, що народилися в строк. Більшість новонароджених не встигли забути звичну водну стихію і обожнюють плавати.

Певно, що рух і фізичні вправи є важливим етапом розвитку щасливої і здорової дитини. Перешкоди, лабіринти, лазіння по мотузковим сходам і деревам, стрибки на батутах, гойдалки і каруселі, гірки, стінки, – всі ці заняття важливі, і повинні використовуватися на різних етапах розвитку дитини. Виконання програми по фізичному розвитку – нескладно, весело і займає зовсім небагато часу, зміцнюючи в той же час зв’язок між малюком і батьками. До того ж, спільні фізичні вправи з перших днів життя малюка, корисні не тільки для дитини, – це знахідка для батьків, які занадто зайняті, щоб ходити в тренажерний зал.

* При використанні матеріалів посилання на сайт є обов’язковим.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 + 5 =

Кошик