Коли б ви не почали вчити дитину читати, яку б із багатьох методик не використовували, рано чи пізно, дітям доводиться вчити абетку.
Абетка – це база, основа, яка дозволяє дітям набувати знання про навколишній світ, читати та писати. Літери вивчають абсолютно усі. За якою б системою ви не вчили дитину читати, без цього етапу не обійтися. Але в принципі, що таке буква для дитини? Візуальна абстракція.
«Елементами мови є слова, а літери лише конструктивні матеріали для побудови слів; так само, як дерево і глина конструктивні матеріали для побудови будинку. І як мова складається зі слів, будинок складається з цегли та дощок. (Глен Доман)
У цій статті ми намагатимемося підказати, як зробити навчання максимально ефективним і при цьому легким.
1. Коли починати вивчення літер?
На це питання немає однозначної відповіді, яка підходить одразу всім. Радимо вам не покладатися на думки та погляди друзів, родичів і навіть на рекомендації педагогів та психологів . Треба звертати увагу тільки на свою дитину. Малята розвиваються у своєму темпі, а це означає, що не кожна дитина буде зацікавлена в навчанні в в одному і тому ж віці.
Зі складнощами чи без, діти вивчать і літери, і всі ті звуки, які вони утворюють, навіть якщо ми не займалися з ними раніше, навіть якщо ми почнемо їх навчати у віці після 5-ти років, коли сам процес навчання даватиметься їм набагато важче.
Отже,
Якщо ви не займалися раніше:
Довіряйте своїй інтуїції та уважно спостерігайте за малюком. Це дозволить вам знайти момент, який стане найкращим для початку вивчення алфавіту. Як при будь-яких заняттях з дітьми молодшого віку, ви в жодному разі не повинні примушувати дитину. Інакше ризикуєте отримати зворотний ефект. Ви можете (вірніше повинні!) робити це повільно, відповідно до індивідуального темпу вашої дитини та регулювати рівень складності відповідно до її навичок.
Якщо ваш малюк займається за методикою Домана:
Рекомендуємо починати вчити дитину абетці пізніше, вже коли вона навчиться читати. На той час малюк зможе зрозуміти, для чого люди вигадали алфавіт і навіщо нам потрібні літери. А можливо, що на той момент ваша дитина вже вивчила алфавіт або більшість літер, без будь-якої вашої допомоги або наших порад.
Але в принципі, найкращий час для початку вивчення букв – той, коли ваша дитина виявить інтерес до цієї теми. Це проявляється, наприклад, у питаннях про те, яка літера чи слово є в улюбленій книзі, яку читаєте разом, або в ситуаціях, коли дитина хоче навчитися писати своє ім’я. У цьому разі, варто виконати її прохання і негайно почати знайомитися з абеткою.
2. Які заняття найефективніші?
Зробити навчання ефективним нескладно, якщо ви знайдете цікаві способи залучити дитину до занять.
Наприклад, найперше знайомство з літерами починається набагато раніше усвідомленого вивчення. Читання книг з малюком це перший крок і він особливо корисний при небажанні займатися. Заняття можуть набриднути, але читання з батьками цікавих книжок люблять практично всі діти.
Нікому не цікаве зубріння і нудне повторювання, і якщо ви просто називаєте дитині букви – не чекайте результату. В ігровій формі, з іграшками, картками, кубиками, знайомство з літерами зазвичай відбувається швидше.
Є чудовий спосіб стимулювати процес вивчення літер — використовувати літери для інших захоплюючих занять або міждисциплінарного навчання.
Можливо вам сподобаються деякі із запропонованих ідей:
- Найперша літера – першою літерою для вивчення, звичайно ж повинна бути перша літера імені – найголовніша для дитини літера абетки.
- Картки – чудовий спосіб допомогти дітям запам’ятати всі літери алфавіту. Кожна літера супроводжується яскравим, точним зображенням, щоб діти могли пов’язати літеру з предметом, що починається з тієї ж літери. Зображення – конкретні та прості, як і все, що вивчають дошкільнята. Щоб діти швидше запам’ятали літери, протягом дня варто у різних заняттях стимулювати розпізнавання літер (у дитячій з іграшками, на прогулянці, читаючи написи на вітринах та банерах).
- “Їстівний” алфавіт – в магазині зверніть увагу на пластівці, печиво або вермішель у формі літер, які навіть перекус перетворять на веселий «урок».
- Алфавітні бокси – дітям 3-4 років цікаво буде знаходити нові слова на вивчену літеру. Для цього підійде коробка для рукоділля із відсіками. Одна комірка – одна літера. Складайте у комірку все, що знайдете. Це можуть бути різні предмети (гумка, ключик, монетка, м’ячик, горіх, квасолина, ручка тощо) або маленькі іграшки. Все залежить від розмірів коробки та бажання. У кожен відсік можна додати ще й саму букву із домашнього набору: пластикову, картонну або магнітну. Якщо деякі відсіки коробки залишаться напівпорожніми – не хвилюйтесь, наповняти їх можна і з дитиною. Якщо вас не влаштовує, що предмети малі і за дитиною потрібно доглядати, можна підготувати велику коробку і складати туди великі предмети на одну якусь літеру. Перетворіть це на гру. Щодня додавайте нові предмети чи змінюйте літеру.
- Читання книг-абеток– традиційне улюблене заняття малюків. Придбайте пару книг, які вас зацікавлять і щодня за допомогою яскравих картинок і захоплюючої графіки, знайомтесь з літерами. Шукайте книжки з яскравими барвистими картинками та літерами, надрукованими великим жирним шрифтом, щоб вашій дитині було якомога простіше запам’ятати їх. Чим більше у “учня” можливостей розпізнавати літери, тим краще!
- Мультисенсорність Як і будь-яке інше заняття з дітьми раннього віку, намагайтеся зробити вивчення букв мультисенсорним заняттям. Діти використовуючи різні органи чуття, запам’ятовують швидше і пам’ятають довше. Влітку не забудьте намалювати літери на піску, взимку – на снігу. Їх можна виліпити з тіста чи пластиліну.
- Навчальні пісні та вірші – музика може допомогти навчатися. У магазинах чи Інтернеті можна знайти пісеньки, які допоможуть вивчити абетку. Це дуже ефективна та приємна форма навчання. Дитина може співати та танцювати, і при цьому розвиватися фізично та інтелектуально.
- Літери – дерев’яні, картонні, магнітні – розташовані на видному місці, також полегшують навчання. Дитина запам’ятовує графічні символи і за допомогою батьків навчається їх вимовляти. Адже найважливішим аспектом розпізнавання алфавіту є те, що діти повинні знати звучання кожної літери. Це допомагає їм швидше їх запам’ятовувати.
- Розвиваюча гра – це ще одна корисна форма навчання. Ігри необхідно адаптувати до віку та навичок дитини. Починайте з ігор, в яких дитині потрібно знайти букву, потім правила ускладнюються, – потрібно скласти слово, або вказати на голосні або приголосні літери.
- Кубики з літерами – чудова забава, яка стимулює уяву і водночас полегшує навчання. З кубиків можна будувати будинки та міста, – все, що заманеться. Граючи з кубиками, літери, розміщені на них, самі запам’ятовуватимуться. Пізніше, можна буде самостійно складати із кубиків слова. Є кубики з різних матеріалів: з пластику, дерева, картону, тощо.
Спочатку вивчайте друковані літери, які легше запам’ятати. Лише на пізнішому етапі, коли дитина їх запам’ятає, варто показувати письмові літери. Навчання має відбуватися непомітно. Ви не зможете посадити малюка і почати “урок” – для цього буде час у школі. Батькам необхідно проявити послідовність, увагу, такт і терпіння. Їхнє завдання окрім вивчення букв, – недопустити жодних неприємних емоцій, пов’язаних з навчанням.
У ваших силах, зробити так, щоб ваша дитина виявляла допитливість, інтерес і полюбила вчитися.
*При копіюванні матеріалів посилання на сайт обов’язкове.