Перейти до основного контенту

Музичний розвиток дітей від народження

«Музична освіта – сильніший інструмент, ніж будь-який інший». Платон

Гарна цитата, але….незважаючи на те, що цій цитаті вже понад 2000 років, музичним розвитком дітей свідомо займаються дуже небагато батьків. Хоча складно знайти малюка, який не любить танцювати, співати чи створювати музику, використовуючи все, що перебуває під рукою.

Діти народжуються з ідеальним слухом і здатні розрізняти практично необмежений діапазон звуків. Але з часом, без музичного розвитку, діапазон звуків, що розрізняються, зменшується.

Заняття музикою у перші роки життя, коли мозок проходить через
процес швидкого фізичного розвитку, грають величезну роль. Музика сприяє покращенню пам’яті та когнітивних навичок, до того ж вивільняє велику кількість ендорфінів, так званого «гормону щастя».

Так що, зайнятися музичним розвитком варто навіть якщо ви не плануєте виростити музиканта. Навчання грі на інструменті можливо і буде – пізніше, але оточити дитину музикою можуть абсолютно всі батьки – прямо з народження.

Розповідаючи про музичний розвиток малюків, просто неможливо не згадати методику Шиничі Судзукі (1898–1998) – японського скрипаля, філософа, педагога та гуманіста.

Метод Судзукі

Метод Судзукі – це навчальна програма з музики та філософія викладання. Метод спрямований на створення середовища для вивчення музики, яке аналогічне мовному середовищу для оволодіння рідною мовою. І сам метод спрямований на розвиток здібностей, на реалізацію вродженого потенціалу. Адже, якщо діти можуть вивчити мову, слухаючи і наслідуючи, то так само дитина може освоювати музику, причому як і освоєння мови, краще це починати з народження.

Судзукі називав свій метод «Метод рідної мови». Підтвердженням правильності його суджень стали безліч відомих талановитих музикантів з усього світу, які навчалися з дитинства за його методикою.

На даний час, за цією методикою понад 250 000 учнів із 40 країн навчаються у 8000 сертифікованих викладачів.

Особливості методу Судзукі

  • Вчиться грати на інструменті за методикою Судзукі рекомендується з 2-4 років, але музичний розвиток починається з народження.
  • Нотну грамоту діти починають вивчати після того, як якийсь час грають на слух. Так само, як і за методикою Домана, діти вчать літери після того, як навчаться читати.
  • Ще однією відмінною рисою методики є вміння слухати інших. Діти можуть кілька місяців спостерігати за грою інших учнів, і тільки після того, як дитина виявить готовність, вона починає грати на інструменті сама.
  • У методиці для кожного інструменту існує заданий репертуар, який кожен учень методики вивчає в тому самому порядку. Завдяки цьому, на спільних зльотах, концертах шкіл Судзуки з різних країн, діти легко грають на концертах без репетицій. І 10, 50, 100, 1000 дітей різних національностей виконують один твір.
  • Діти повинні грати по пам’яті та повертатися до старих творів для підвищення майстерності.
  • Крім індивідуальних уроків музики, учні відвідують щотижневі групові заняття, навчаючись через соціальну взаємодію.
  • Якщо ви вважаєте, що батьки не задіяні при такому навчанні, ви помиляєтеся. Батьки відіграють вирішальну роль у методиці Судзукі, навіть якщо вони зовсім не мають слуху. Вони відвідують уроки, записують ноти. Завдання батьків – зрозуміти основи гри на інструменті, щоб полегшити дитині заняття вдома.

Ця методика дає результати не лише при навчанні гри на музичному інструменті,  підхід працює також при навчанні математики, мистецтва, поезії.

Як бачите, ця методика, так само як і методика Домана – універсальний метод.

Хоча заняття за музичною програмою методики Домана, найлегші та найвеселіші, на жаль, навіть за високої зацікавленості, батьків часто, зупиняє відсутність музичної освіти. Заняття не проводять через елементарний страх. З чого почати? Як мають бути побудовані заняття? Що потрібне для проведення занять?
Відповідь на всі ці запитання можна знайти у Глена Домана: «Не хвилюйтеся! Вам не обов’язково бути музикантом, ви – батьки і ви можете стати чудовим вчителем музики для своєї дитини»

Музика розвивається завдяки різноманітності, накопиченню музичних вражень. Ви можете навчити малюка основним музичним навичкам не маючи музичної освіти.

Є багато напрямків, з яких можна розпочати музичний розвиток малюка за методикою Домана. Ви можете вибрати для себе цікаві вам категорії та заняття, але найголовніше, чому батьки можуть навчити дітей починаючи з перших місяців – слухати та відчувати музику, розвивати почуття ритму. За бажанням можна також вивчити за допомогою карток Домана композиторів, музичні інструменти, нотну грамоту.

Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть вам на цьому шляху:

1. Слухаємо і співаємо: Колискові та забавлянки

Співати малюкам треба щодня, при збереженні зорового контакту, в ідеалі – без музичного супроводу. Годування, купання, перевдягання, підготовка до сну – це ідеальний час для цього.

Інстинктивно, з перших днів малюка, батьки використовують музику для вираження сили свого кохання та ніжності. Наспівуючи перед сном колискові, мама вибирає для малюка саме ту музику, яка потрібна для музичного розвитку та розвитку мовних навичок. Взагалі колискові, забавлянки, що передаються з покоління в покоління, мають багато спільного з мовою немовлят, зокрема – ритмічні малюнки, що повторюються, і довгі голосні звуки.

2. Слухаємо уривки класичних творів

Тільки здається, що прослуховування музики не потребує навичок: Увімкни – і насолоджуйся! Але вміння слухати та відчувати музику теж необхідно виховувати. З народження. Поступово. Перевага таких занять, що вам не потрібно готувати матеріали:

  • Підберіть музичний твір, який викликає у вас позитивні емоції.
  • Увімкніть або програвайте уривок із нього до трьох разів на день.
  • Рекомендується включати музику тихо, для підвищення чутливості слуху.
  • Під час звучання можна похитати дитину на колінах, потанцювати з нею по кімнаті. Налаштуйте свої рухи відповідно до музики – показуйте свій настрій, емоції.
  • Пам’ятайте, що закінчити прослуховування треба ДО того, як дитина втомиться!
  • Якщо дитині уривок не сподобався – вона не поділяє вашої радості, – не наполягайте, спробуйте інший уривок чи інший твір. Пізніше можна спробувати повернутися до цих уривків.
  • Слухайте  твір протягом тижня. З наступного тижня вибирайте новий уривок цього твору або інший твір.
  • Кількість уривків (або творів) можна поступово збільшувати, прослуховуючи їх тричі на день.
  • За бажанням, ви можете паралельно з прослуховуванням, розповідати про твір або демонструвати фотографію композитора, називати його прізвище та ім’я.
  • Головне – не поспішайте, не перевантажуйте малюка інформацією.
  • Рекомендуємо НЕ одягати на малюків навушники через неможливість постійного контролю рівня гучності окремих записів!
  • Іноді звертайте увагу малюка на повсякденні звуки довкола. Зверніть увагу дитини на цікаві  різноманітні звуки навколо. Вийдіть надвір на прогулянку у пошуку незвичних, нових звуків.

3. Розвиваємо слух

«Музичний слух» – сукупність здібностей, необхідних для творіння, виконання і активного сприйняття музики. У класичній освіті, розвитком слуху починають займатися неприпустимо пізно. Доцільніше розпочинати розвиток музичного слуху раніше – з пелюшок.

Метод Глена Домана дозволяє вивчити все, що забажаєте. Кожен звук – за методикою представляється як факт – біт інтелекту. Але головне, – звук має бути чистим. Щодо цього досить точні електронні пристрої.

Вам знадобиться гарний електронний інструмент і схема клавіш фортепіано.

  • Подавайте звуки від найнижчих до найвищих.
  • Щодня представляємо 5-10 звуків за три заняття.
  • Через тиждень найнижчий звук – «відкладаємо» і вводимо вищий. Так само як у математичній програмі Домана.

4. Знайомимось із музичним ритмом

Ритм часто розглядається як один із фундаментальних аспектів теорії музики. Розвиток почуття ритму є одним із центральних елементів музичного розвитку.

Діти люблять рухатися у такт музиці. Прості рухи, похитування, плескання у долоні в такт музиці – ідеально підходять для першого етапу розвитку чуства ритму.
Також у цьому вам допоможуть найпростіші ударні інструменти, наприклад, барабан.

  • Обирайте музичні твори із різним ритмічним малюнком. Знайдіть  марші, вальси, танго, і т.п. які вам подобаються – маршуйте, танцюйте разом з малюком.
  • Пізніше можна ускладнити завдання – повторювати, копіювати ритм музичного твору.

Ваше завдання при цьому, програючи різні мелодії, рухаючись разом із дитиною, допомогти їй визначити ритм мелодії.

Наступний етап – вивчення нот від найдовшої (ціла) до найкоротшої нотки (шістнадцятої):

  • Підготуйте картки тривалості нот
  • Вивчайте їх за схемою карток Домана

5. Граємо на саморобних інструментах

Якщо у вас поки немає музичних інструментів – не переймайтеся. Створюйте  інструменти разом із дитиною. Для малюків каструля з дерев’яною ложкою – найкращий перший інструмент. Стануть в нагоді і цукеркові коробки або банки з-під кави з квасолею, рисом або горохом – вийде відмінний шейкер.

Почерпнути нові ідеї створення музичних інструментів на будь-який вік можна в інтернеті.

6. Знайомимося з музичними інструментами

Саморобні інструменти це добре, але пізніше, ваш малюк повинен познайомитися і зі справжніми інструментами. Навіть якщо немає можливості придбати інструмент, згадайте, можливо у когось із родичів є піаніно або, наприклад, стара гітара. Можливо в гостях у друзів, малюк зможе познайомитися зі скрипкою чи флейтою. Покажіть йому, як звучить інструмент, як правильно отримати з нього звук. Відразу навчайте дбайливому ставленню до інструментів, не дозволяйте бити по клавішах.

7. Вчимося читати ноти

Ще один напрямок занять – читання нот. Такі заняття навчать дитину  асоціювати висоту тону з письмовою нотою на нотному стані. Зручний спосіб показати, що вищі ноти пишуться вище, а нижчі — нижче.

  • Підготуйте картки на кожну ноту вашого інструменту
  • Виберіть п’ять нот, програвайте їх, показуючи відповідну картку
  • Додавайте нові ноти, одночасно прибираючи одну з попередніх (як і зі звичайними картками Домана)

Коли дитина підросте, завдання ускладнюються:

  • Наприклад, візьміть дві картки з нотами та зіграйте одну з нот. Попросіть дитину показати картку зі зіграною ноткою
  • Зіграйте нотку і попросіть малюка заспівати її

Всі ці пункти не обов’язково виконати у зазначеном порядку – немає жодних догм та правил. Просто відкладіть свій список справ і допоможіть дитині відкрити для себе музику в грі, з дорослими яких вона любить – забезпечте малюкові з перших днів музичне середовище. Отримуйте задоволення від спільних музичних занять. Цього буде достатньо, і тільки ці два пункти стануть базою для подальшого навчання.

І музика назавжди стане частиною життя вашої дитини.

*При копіюванні матеріалів посилання на сайт обов’язкове

Один коментар

  1. Анна

    Дякую. Дуже сподобалося .

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 2

Кошик