Перейти до основного контенту

Як навчити дітей читати за методикою Глена Домана

Вміння писати та читати – здібності, що відрізняють людину від інших живих істот. Ці види діяльності важливі інструменти для інтелектуального розвитку, – ключ до знань. Ключ, який батьки хочуть передати малюкові раніше.

Методика Глена Домана дозволяє почати заняття навіть до першого дня народження дитини. А тисячі дітей, які навчилися читати з часу першого видання книги Домана «Як навчити дитину читати», підтверджують дієвість цього методу. Для того щоб приступити до занять, вам знадобляться лише: впевненість у своїх силах,  картки “Читання за Доманом” і план ваших занять.

У цій статті, ми прагнемо поділитися з вами порадами та рекомендаціями, які допоможуть  впевнено  розробити план занять та приступити до навчання читанню за методом Домана, і швидко досягти результату.

По-перше, давайте розглянемо, чому варто займатися навчанням читання  в ранньому віці:

  • Дитяча здатність сприймати інформацію, в ранньому віці просто унікальна. У шкільний період, навчання читанню потребує більше зусиль і часу.
  • Займаючись з немовлям, ви збагачуєте його словниковий запас.
  • У дітей, що рано навчилися читати, швидкість читання і здатність розуміти прочитане, висока. Так як читання для них, – захоплююча і весела гра, то і читають вони   багато і з задоволенням.
  • До шкільного віку, такі діти встигають прочитати багато різних чудових книг, їх інтелектуальний розвиток перевершує інтелектуальний розвиток однолітків, які навчилися читати у школі.

Що відрізняє навчання читання за методом Гленна Домана від інших методів?

Навчання читання за Доманом – це найвідоміша частина методики Домана. І ця частина методики має важливі відмінності від класичного способу навчання.

1. Вік початку навчання

Згідно методиці Домана, навчання читання можна розпочинати з раннього віку.

Причому чим менше дитина, тим легше вона запам’ятовує і швидше навчається.

Але який  вік найкращий для початку читання по Доману?

На це питання у книзі «Як навчити дитину читати чи тиха революція» досить точно відповів сам Доман:

«Напевно, найкращим часом для того, щоб розпочати, є 1 рік. Це займе найменший обсяг часу і не забиратиме дуже багато енергії у вас. (Якщо ж ви хочете додати собі трошки проблем, то можете почати навчання з 5 місяців, а якщо ви надзвичайно цілеспрямована людина, то навіть із 3-х).»

2. Методика навчання читання за Доманом – від загального до часткового

На відміну від класичного навчання, при якому дитина повинна спочатку вивчити літери, навчитися читати склади і лише після цього переходити до слів, Доман вважав слово головною частиною мови. І саме з запам’ятовування слів як образу, як картинки, і починається навчання.

Перші слова, що вивчаються за методикою, це обов’язково важливі для малюка слова: «Мама» «Тато» «Бабуся» «Дідусь» і т.п. Слова з яких починається навчання – малюки люблять, їх можна побачити, обійняти чи торкнутися.

А як же вивчення абетки? Тільки після того, як малюк освоїв найважливіше завдання, впорався з першим кроком у навчанні – з візуальним  розпізнаванням, набрав великий словниковий запас цілих слів, які він може розрізнити, поступово він перейде до розпізнавання морфем та літер.

Доман писав про це так: «Трохи пізніше, коли дитина почне добре читати, ви навчите її абетці. До цього часу, можливо малюк  сам знатиме абетку, тоді  він буде розуміти, навіщо абетка  потрібна і навіщо необхідні нам літери»

3. Невелика тривалість занять.

Маленьким дітям (особливо гіперактивним) важко всидіти на місці тривалий час, вони швидко відволікаються. Заняття за методом Домана проводяться часто, але недовго. Картки зі словами показують до 15 разів на день. Нехай вас не лякає ця цифра, адже саме «заняття» триває не більше ніж п’ять хвилин. Часті повторення допомагають запам’ятати слово, а при таких коротких заняттях, навіть сама непосидюча дитина буде зосереджена на занятті.

4. Індивідуальний підхід.

Незважаючи на докладні рекомендації щодо проведення занять, метод фокусується на дитині.

Діти раннього віку прагнуть знань, хочуть навчатися, навчання легко впровадити у повсякденне життя. Але, щоб досягти результату в невимушеній радісній атмосфері, вам необхідно вивчивши методику, не сліпо дотримуватися правил, а обов’язково коригувати план занять, прислухаючись до настрою та бажань дитини.

Щоб заняття проходили без нудьги, методика Домана передбачає, що слова, які дитина вчиться читати, це: улюблені речі, імена членів сім’ї, улюблена їжа, улюблена їжа, улюблені заняття і  найулюбленіші тварини ! Хто відмовиться від навчання, якщо все так знайоме, близьке та цікаве!

5. Відсутність примусу та тестування.

Стресові фактори зведені до мінімуму. Метод виключає те, що діти найбільше ненавидять: перевірки, контрольні, іспити. Не тестуйте малюка – просто подайте йому нові знання без нудних “іспитів”.

6. У картках з навчання читання текст та малюнки розділені.

Автори дитячих книг із кращих спонукань часто додають малюнки до тексту. Проблема в тому, що картинки відволікають дитину від тексту. Поділ тексту та малюнків був надзвичайно важливим, щоб допомогти дітям навчитися фокусуватися на тексті та навчитися його читати.

Як бачимо відмінностей чимало. Тепер розглянемо докладніше:

Переваги методу читання за Доманом.

  • Навчання читання за методом Домана (метод глобального читання), полегшує навчання читання для дітей раннього віку та дітей з труднощами читання.
  • Веселий настрій, ігрова складова, відсутність напруги та примусу допоможе дитині бути довше уважною і засвоїти більше слів.
  • Слова на картках пишуться дуже чітко, великими та жирними літерами. Показуються картки на невеликій відстані (залежно від віку, але не більше 1 метра). Такий показ і великий розмір шрифту дозволяє дітям з проблемами зору легко і досить швидко навчитися читати.
  • Метод не вимагає від дітей читання вголос. За методом Домана, діти пасивно вчаться читати слова, а вголос читають дорослі, і це полегшує процес навчання читання дітей з проблемами мови, що часто зустрічаються останнім часом.

Можна багато дискутувати про плюси і мінуси методики, шукати найкращий метод, але безліч щасливих маленьких дітей, які навчилися читати за методикою Домана, доводять, що методика працює і вам варто прямо зараз розпочати навчання.

Ми сподіваємося, що наша стаття додала вам впевненості, і трохи наблизила вас до заповітної мрії – навчити дитину читати

Але це тільки перша частина, а в наступній частині, ми розповімо вам, як скласти план занять і приступити до них якомога швидше.

 

* При використанні матеріалів посилання на сайт є обов’язковим.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 + 3 =

Кошик